Appointed and Elected Officials


Town Administrator        Emergency Planning Board        
Marjorie McGinnis     Rich Brazeau        
      Jim Field        
Affordable Housing Trust     John Ingram            
Apple Ahearn     Gary Billings         
Barbara Carulli     John Kuczek        
Tom Wolff               Will Stratford        
Ann Furgeson              
Ken Kahn     Fire Department        
Charles Dauchy     John Ingarm, Chief/Forest Fire Warden        
Julie Shively              
Margie McGinnis     Franklin Regional Council of Gov.        
      Gordon Fretwell        
Agricultural Commission              
  2015   Franklin Regional Planning Board        
Wendy Kosloski 2015   Heather Hutchinson        
  2017            
Kitze McCormick 2016   Graves Officer 3 years      
Bill Mitchell 2017   Brian Emond 2016      
Bill Sieruta 2016             
      Highway Superintendent 3 years      
Assessors   3 years   David Finn 2015      
Catherine Ford 2017            
James Hicks 2018   Historical Commission 2 years      
Thomas Maczka 2019   Carole Desanti 2016      
      Susan Lynton 2017      
      Sara Robinson 2016      
      *Susan Mareneck 2016      
      Ann Tweedy 2016      
Board of Health   3 years   Anne Schyler 2017      
Rich Brazeau 2018   Betsy Douglas 2017      
John Hillman 2018            
Charles Dauchy 2019   Inspection Services 1 year      
Michael Fair 2019   Animals: Michael Katz 2016      
Fay Zipkowitz * 2017   Buildings: James Hawkins 2016      
      Electrical: Thomas McDonald 2016      
Board of Registrars 3 years   Plumbing/Gas: Andy French 2016      
Lisa Stratford, clerk 2016            
Alex Jasinski 2017   Kimball Trust 1 year      
Cindy Howard 2016   Jill Roberts 2016      
Judy Ricker   2018    Margot Lacey 2016      
               
Burial Agent     Library Director 1 year      
Leo Parent 2016   Ashley Blais 2016      
               
Capital Planning Committee 3 years   Library Trustees 3 years      
George Drake 2017   Lisa Sullivan-Werner 2018      
Ricky Roberts 2017   Rachel Flint 2018      
Susan Leschine 2016   Elaine Barker, Georgie Schmid 2019      
Wesley Goscenski 2016   Chris Condit, Joan Godsey 2017      
      Municipal Light Plant        
      Peter d'Ericco  2017      
Community Preservation Committee     *Denzel Hankison  2021      
Steve Ball 2018    Tom Powers  2019      
Ann Tweedy 2018   Personnel Board 3 years      
Danielle Barshak 2018   Julie Shively 2018      
Mike DeRosa 2016   Tom Powers 2017      
Skip Fournier 2016   Judy Weinthaler 2016      
Laurie Brown 2017   Stacey Wenzel 2017      
Steve Freedman 2017   Jeffery Roth-Howe 2016      
       Dave Evans  2018      
Conservation Commission 3 years   Recreation Commission 3 years      
*David Powicki 2016   Mike DeRosa  2016      
Ralph Tiner 2016   Diane Crowe  2017      
Christine Nelson 2017   Apple Aheran 2017      
Laurie Brown 2018   Anne Louise White  2016      
Carl Siebing 2017            
Andrew Young 2016   Scholarship/Education Fund 3 years      
Isaiah Robison 2018   *Stuart Warner  2017      
      Joan Godsey  2018      
Council on Aging 3 years   Lisa Sullivan-Werner  2016      
Judy Raphael
2019
  Elaine Barker  2018      
Teresa Allen 2019   Judith Weinthaler  2017      
Dave Evans
2017
           
Thom Masterton
2017
  Select Board  3-year      
Betty Wilson 2017   *Peter d'Errico  2019      
Sue Swartz
2018   Julie Shively  2018      
Judy Hobart
2018
  Tom Hankinson  2017      


  Senior Work-off/Tax Relief 3 years      
      Dee Ann Civello 2017      
      Shirley Thomas 2017      
 Cultural Council  3 years   Judy Hobart 2016      
 Laureen Shea  2018   Don Robinson 2015      
Ruth West 2017            
Carole King 2018   Tax Collector        
JoAnne Mully 2017   Jason Noschese
       
Holly Linton 2018            
Leslie Abrams 2016   Veteran's Director        
Lori Lynn Hoffer 2016   Tim Neijadlik        
*Mitch Mulholland 2017            
 *Susan Mulholland  2017   Zoning Board of Appeals 3 years        
Dog Officer 3 years   *Larry Farber 2017       
Roberta Bryant 2018   Richard Godsey 2016      
      Cynthia Baldwin 2016      
Finance Committee   3 years   Skip Fournier 2017      
Ann Delano 2017   Ray LaClaire 2016      
Greg Woodard 2018   Danielle Barshak 2017      
Stephen Nagy 2016            
Tom Powers 2018            
 Phlip Carter  2017            
             
       * Chairperson        
               
               
               
               

RSS

Syndicate content